Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Genel anlamı ile ekspertiz raporu kavramı oldukça geniştir. Ekspertiz raporu birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları; emlak, kredi hatta sigortacılık olarak söylenebilir. Otomotiv dünyasında ise ikinci el araçlar için söz konusu olan bir rapordur. İkinci el bir otomobilin gözle görünen veya görünmeyen hasarlarını ve eksiklerini ortaya çıkaran rapora oto ekspertiz raporu denir.

Oto Ekspertiz raporu aslında otomobilin check-up muayenesi sonucudur. Ekspertiz raporu ile alacağınız otomobilin değerini, daha önce kaza yapıp yapmadığını, boyasının orijinal olup olmadığını, değişen ya da arızalı bir parçasının olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede alıcı, ekspertiz raporu ile güvenli bir şekilde aracını satın alır ve sonrasında araçla ilgili bir sıkıntı yaşamaz.

İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Oto ekspertiz raporu, alacağınız otomobili güvenle uzun yıllar kullanabileceğinizden emin olmanız için çok önemlidir. Otomobil alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, aracın motoru ve motorla ilgili parçalarıdır. Ekspertiz raporu ile aracın motoru ve mekaniği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Motor ve mekanikte değişen bir parça olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bir oto ekspertiz raporunda motorun yanı sıra otomobilin iç aksesuarları da kontrol edilir. Aracın kaportasında, tamponunda ve bagajında bir problem var olup olmadığı tespit edilir. Aracın elektronik sistemleri incelenmekle birlikte frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. Kaporta ve boyanın orijinal mi yoksa sonradan mı yapıldığı kontrol edilir. Aracın dosyası kontrol edilerek daha önceden bir kaza yapıp yapmadığı, yetkili bir serviste parça değiştirip değiştirmediğine bakılır.

Otomobil İçin Ekspertiz Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Satın alacağınız arabayı, araç tamiri yapan bir yere götürüp muayenesini yaptırabilirsiniz; fakat sonrasında elinizde yazılı bir belge olmayacaktır ve kapsamlı bir muayene yapılamayacaktır. Oto  Ekspertiz firmalarına giderek aracınızın ekspertizini yaptırabilir, ekspertiz sonrası sonucu raporlayabilirsiniz.

Güvenilir, kaliteli ve bağımsız bir hizmet veren Otonom Oto Ekspertiz firmasına gelerek, aracınızın ekspertiz yaptırabilir ve sonuçları raporlayabilirsiniz.


Yazdır   e-Posta